Fakty i mity o żywotności Fotowoltaiki
Autor: Rafał Gruca
Wokół instalacji fotowoltaicznych narosło wiele mitów, które potencjalnemu inwestorowi spędzają sen z powiek. Fora i strony internetowe pękają w szwach z różnymi teoriami, faktami, sprzecznymi informacjami i nawet zabobonami. Jak jest naprawdę? Postaramy się rozwikłać tę zagadkę.
MIT 1
Panele fotowoltaiczne potrafią wywołać pożar.
Panele same w sobie nie są łatwopalne. Oczywiście podczas intensywnej pracy w lato potrafią osiągać wysokie temperatury (nawet 70-80 stopni C), ale nie odbiega to bardzo od temperatury dachu, pokrytego czarną dachówką. Przypadki pożarów instalacji są bardzo rzadkie, a najczęściej wynikają z błędów przy montażu. Jak tego uniknąć? Ważne aby zlecić montaż wykwalifikowanej firmie, która jest ubezpieczona i udostępni schemat instalacji. W przypadku instalacji powyżej 6,5 kWp obowiązkowym jest zabezpieczenie przeciwpożarowe
MIT 2
W Polsce jest problem z egzekwowaniem gwarancji na komponenty instalacji takie jak falownik i panele.
Kupując komponenty renomowanych producentów, którzy posiadają swoje przedstawicielstwa i serwisy w Polsce, nie występuje ten problem. Obecnie większość światowych producentów falowników i paneli ma swoje przedstawicielstwa w Polsce i bezproblemowo naprawia lub wymienia na gwarancji uszkodzone urządzenie. Dodatkowo w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć falownik z gwarancją krótszą niż 10 lat, a panele mają co najmniej 15 letnią gwarancję.
MIT 3
Instalacja fotowoltaiczna zwraca się bardzo długo
Wyjaśniamy to w tym artykule -
FAKT 1
Instalacja fotowoltaiczna jest w pełni bezpieczna dla instalacji elektrycznej domu
To jest fakt. Instalacje fotowoltaiczne są wyposażone w zabezpieczenia po stronie prądu stałego (DC) i zmiennego (AC). Dodatkowo falownik ma najczęściej wbudowane dodatkowe własne zabezpieczenia oraz można na własne życzenie - do każdej instalacji - można zamontować zabezpieczenie przeciwpożarowe
FAKT 2
Instalacja fotowoltaiczna pozwala uzyskać oszczędności na opłatach za prąd aż do 90%
Tak, to prawda. Dobrze skonfigurowana instalacja pozwala zniwelować opłatę za prąd. W miesiącach słonecznych (marzec - wrzesień) mamy nadprodukcję, którą oddajemy do zakładu energetycznego. W miesiącach, w których nasłonecznienie jest mniejsze, możemy odbierać wcześniej oddany prąd. Zakład energetyczny pobiera tylko 20% za przechowywanie, a cała reszta jest do naszej pełnej dyspozycji.
FAKT 3
Fotowoltaika jest dla każdego
Każdy z nas, zastanawia się czy aby na pewno mnie na to stać. Za instalację nie trzeba płacić od razu! Można ją zakupić przy pomocy kredytu, a ratę dobrać tak, żeby była równa dotychczasowym rachunkom za prąd.